Trudnopalne kurtyny plandekowe i ich właściwości


O dziwo nawet kurtynom plandekowym, które niegdyś występowały niemalże wyłącznie w jednej swojej odsłonie, udało się doczekać istnej rewolucji przemysłowej, która na dobre zmieniła ich oblicze. Przynajmniej tych niektórych. Wciąż bowiem mamy na rynku te zupełnie klasycznie, tradycyjnie wyglądające kurtyny plandekowe, ale tuż obok pojawiają się ich unowocześniane wersje, wyposażane w różne dodatkowe elementy i przydatne funkcje. Z uwagi na zmienioną konstrukcję one będą mogły odgrywać inne ważne role. Takie kurtyny są więc stosowane w mniej typowych miejscach, dlatego trzeba wiedzieć, do czego one służą, by efektywnie je wykorzystać, a nie kupować ich zupełnie na marne, tylko na tym przepłacając.

Jedną z ciekawszych odmian kurtyn plandekowych będą na pewno kurtyny trudnopalne. Nie trzeba się na nich w ogóle znać, by szybko dojść do tego, jaka będzie ich rola i co takiego będą one oferować użytkownikom. A zaoferują im właśnie swoją trudnopalność. W przypadku tych kurtyn najważniejszy okazuje się wyraźny dodatek specjalnego trudnopalnego proszku. Uzupełnia się nim materiał przeznaczony do stworzenia kurtyny, aby ona również zyskała dodatkowe właściwości trudnopalne, przejmując w ten sposób własności proszku. Warto tu jednak zaznaczyć, że to wszystko nie sprawia, iż kurtyna w ogóle nie zniszczy się przy zetknięciu się z ogniem. Chodzi o to, że do tego zniszczenia dojdzie w inny sposób niż normalnie.

Normalnie jest bowiem tak, że pod wpływem ognia materiał ulega po prostu spaleniu. Proszek trudnopalny doprowadza natomiast do tego, iż wyposażone w niego kurtyny PCV nie palą się, a po prostu się topią. Niby niewielka zmiana, a jednak różnica jest kolosalna. Jeżeli bowiem ogień, który doprowadził do małego pożaru, zostanie ugaszony lub odciągnięty od kurtyny, materiał automatycznie przestanie topnieć i nic więcej się z nim nie zostanie. Tego nie można powiedzieć o „zwyczajnych” tworzywach. One pod wpływem działania ognia w większości przypadków ulegają całkowitemu spaleniu.

Z wieloletnim doświadczeniem: https://izolacyjnie.pl/