Jak organizować szkolenia BHP w firmie – poradnik dla pracodawców


Właściciele firm nieraz muszą dbać o dosłownie tysiące różnych rzeczy na raz. Jeżeli sam należysz do grona przedsiębiorców, z całą pewnością wiesz, o co chodzi w tych słowach i wiesz też, że nieraz trudno spamiętać to wszystko, o co należy regularnie dbać. O BHP w firmie nigdy nie wolno ci jednak zapominać. Musisz stale przestrzegać wszystkich zasad występujących w ramach tej dziedziny i musisz tez pilnować, by twoi pracownicy robili dokładnie to samo. W prawidłowym wywiązywanie się z tych obowiązków pomogą ci na pewno poniższe porady. Przeczytaj je i koniecznie weź je sobie do serca, a co ważniejsze kwestie możesz nawet zanotować gdzieś w kalendarzyku, aby zawsze mieć do nich dostęp i moc regularnie do nich wracać.

Dla twoich pracowników zawsze najważniejsze okaże się szkolenie wstępne. Wstępne szkolenia BHP mają za zadanie przygotować nowego pracownika do jego stanowiska pracy. Taki kurs wskazuje wszystkie ewentualne zagrożenia mogące wystąpić na tym stanowisku i uczy, jak się przed nimi chronić oraz jak zabezpieczać przed nimi innych. Bardzo ważne jest bowiem to, by pracownicy nie myśleli wyłącznie o sobie i nie cechowali się egoistycznym podejściem do realizacji zadań. Oni muszą nauczyć się ze sobą współdziałać. Taki kurs BHP po części pokazuje im, jak to robić i udowadnia, dlaczego jest to aż tak ważne.

W przypadku gdy dany pracownik jest już zatrudniony w twojej firmie od dłuższego czasu, najprawdopodobniej wziął on już udział w szkoleniu wstępnym, tak więc możesz przejść do planowania dla niego szkolenia okresowego. Okresowy kurs BHP odbywa się zwykle maksymalnie do roku od dnia rozpoczęcia nowej pracy. Nieco szybciej, bo już po sześciu miesiącach, musi on zostać zorganizowany dla tych pracowników, którzy w firmie odgrywają rolę kierowników, menadżerów bądź brygadzistów i sprawują kontrolę nad innymi zatrudnianymi osobami. Profesjonalna obsługa BHP, jaką możesz sobie wykupić w jakiejś zewnętrznej firmie, zadba za ciebie o to, by każdy z twoich pracowników zawsze dysponował aktualną wiedzą na temat BHP.

BHP Zabrze: https://selabhp.pl/bhp-zabrze/