Ratunku – wyszczerbiony ząb!

Każdy jak najdłużej chce zachować całe i zdrowe zęby, ale niekiedy wskutek choroby lub niefortunnego wypadku dochodzi do nadkruszenia jednego lub kilku zębów. Większość osób nie przejmuje się drobnym wyszczerbieniem zęba i nawet przez myśl im nie przyjdzie pomysł wizyty u stomatologa. Niekiedy faktycznie z wyszczerbienia nic dla pacjenta nie wynika, ale jeśli uraz spowoduje rozwój próchnicy w odsłoniętym załamku lub uszkodzenie wynikło z choroby zęba, to jego właściciela czeka sporo bólu. Warto więc, aby takie ukruszenie zawsze obejrzał doświadczony dentysta. Rzeszów to miejsce gdzie można znaleźć kilka gabinetów [http://dentysta-stomatolog.com/rzeszow,1.html], więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonsultować uszkodzony ząb.

Nieraz nadkruszenie jest na tyle niewielkie, że przeszlifowanie ostrych krawędzi uszkodzenia i potraktowanie go preparatem mineralizującym, aby zabezpieczyć szkliwo, wystarczy żeby uratować ząb przed próchnicą lub uszkodzeniem jamy ustnej. Większe wyszczerbienie wypełnia się plombą ze światłoczułego kompozytu, starając się odtworzyć naturalny kształt zęba sprzed incydentu. Przy znacznym urazie, o ile nie da się zabezpieczyć wewnętrznych tkanek zęba przed zepsuciem, jest on nie do uratowania. Można go wtedy po prostu wyrwać lub poddać leczeniu kanałowemu, uzupełniając odłamany fragment licówką albo koronką. Wybór zależy od pacjenta i tego, ile pieniędzy może on przeznaczyć na usługi w danym momencie. Nie warto jednak zwlekać z interwencją, ponieważ próchnica okaże się bardzo bolesna, a poza tym może również przenieść się na zdrowe zęby. Wyszczerbiony ząb swoją ostrą krawędzią może zadrapać język, śluzówki lub podniebienie, prowadząc do aftozy (phytomedica.pl/pdf/aftoza-jamy-ustnej) lub zakażenia dziąseł czy nacieków zapalnych na wewnętrznej stronie policzków. Jego nadwrażliwość termiczna może z kolei sprawić spory dyskomfort pacjentowi. W końcu uszkodzone zęby przednie powodują złe samopoczucie i unikanie kontaktów towarzyskich ze względów estetycznych. Dlatego właśnie nadłamany ząb powinien zawsze ocenić w gabinecie stomatolog. Rzeszów to miejsce praktyki niezłych specjalistów, którzy pomogą uratować wyszczerbione zęby lub przynajmniej zapobiec cierpieniu pacjenta i uszkodzeniu sąsiednich tkanek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>