Krótki przewodnik po peelingach chemicznych

Co to jest peeling chemiczny i na czym on polega?
Peeling chemiczny, to zabieg złuszczania naskórka lub wierzchnich warstw skóry właściwej, przeprowadzony z wykorzystaniem substancji kwasowych. Metoda ta polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry i jest zabiegiem, który powinien być wykonywany przez profesjonalistów. Najlepiej więc, jeśli przeprowadzeniem oraz wyborem typu peelingu zajmie się doświadczona kosmetyczka. Bełchatów (swiaturody.com) jest idealnym miejscem na znalezienie renomowanego salonu, który podejmie się przeprowadzenia peelingu na naszej skórze.

Rodzaje kwasów wykorzystywanych w peelingach chemicznych.
Jednym z najbardziej popularnych peelingów chemicznych jest ten wykonany przy użyciu kwasów owocowych (AHA). Mają one świetne działanie odblokowujące pory naskórka i umożliwiają likwidację zaskórników. Kwas salicylowy (BHA) ma działanie typowo powierzchniowe, wykazuje natomiast działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla osób borykających się z trądzikiem. Podobne właściwości wykazuje kwas migdałowy, który dodatkowo, dzięki łagodnej formule, może być stosowany nawet u osób z cerą wrażliwą. Na poważnych problem z wypryskami polecany jest kwas pirogronowy. Uwaga, jednak – jest to głęboki peeling, a łuszczenie naskórka po jego przeprowadzeniu może sięgać nawet do kilkunastu dni! Kwasy są też pomocne w spłycaniu blizn i zmarszczek. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kwas trójchlorooctowy, który ze względu na występowanie w różnych stężeniach pozwala na kontrolowane złuszczanie skóry w określonych miejscach i na różnych głębokościach.

Przebieg i rekonwalescencja po zabiegu.
Peeling chemiczny polega na nakładaniu na oczyszczoną skórę preparatów z różnym stężeniem wybranych kwasów. Po upływie określonego czasu, peeling neutralizuje się substancją zasadową, po czym nakłada się wybrany dla klientki krem lub maskę. Po zabiegu  należy unikać gorąca (gorącej wody oraz pary, np. w saunie), nadmiernego wysiłku (np. energicznych ćwiczeń), ale przede wszystkim ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Zalecane jest też stosowanie kremu z wysokim filtrem, nawet w pochmurne dni, oraz kiedy przez większość dnia pozostajemy w pomieszczeniach. Salon kosmetyczny, w którym zdecydujemy się na przeprowadzenie zabiegu, zobowiązany jest także poinformować nas o potencjalnych przeciwwskazaniach do zabiegu i zadbać o dopasowanie rodzaju peelingu chemicznego do naszych potrzeb.

3 comments

  1. ziggy pisze:

    nie wiadomo na ile to bezpieczne,

  2. Iwona pisze:

    Dlatego takie zabiegi najlepiej wykonywać w dobrym salonie kosmetycznym.

  3. Sówka pisze:

    Bardzo pomocny artykuł. Chętnie zdecyduje się na taki zabieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>